Wiadrów jest to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim (powiat jaworski, gmina Paszowice), która leży między dwoma miasteczkami: Jaworem a Bolkowem. Miejscowość należy do Pogórza Kaczawskiego i leży w zasięgu Krainy Wygasłych Wulkanów oraz Parku Krajobrazowego Chełmy.

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata – Mistrzowie i uczniowie” 21 – 26 kwietnia 2015 

Przed nami tydzień koncertów, całonocnych zabaw, warsztatów. Młodsi i starsi będą mogli nauczyć się tańczyć oberka, śpiewać mazurki, ćwiczyć grę na skrzypcach, harmonii i basach. Szykuje się bogata oferta dla dzieci – aż pięć imprez pod hasłem Małe Mazurki. Od 21 do 26 kwietnia odbędzie się w Warszawie kolejny wiosenny karnawał - festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”. 

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyka ludową w Polesce jest Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Pod koniec listopada ub. roku miała miejsce kolejna - jesienna edycja Fesiwalu, wieńczącza program  nazwany Akademią Kolberga. Główny koncert - „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo-Zachodnia”, jak sama nazwa wskazuje, prezentował folklor muzyczny południowo-zachodnich regionów Polski.

Na ostatnim, 46. Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem zespół folklorystyczny przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce  „Wierchy” zaprezentował  inscenizację zwyczajów  drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, związane z dniem św. Szczepana, obchodzone w regionie Beskidu Żywieckiego. Z przyjemnością przedstawimy Państwu to widowisko.

Pan Jan Kania został uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej”. Uroczystość miała miejsce 11 grudnia 2014 w  Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

Kiedy w połowie lat osiemdziesiątych słuchałem awangardowej, jak na ówczesne czasy, płyty pt. „Fala”- pośród utworów w stylu punk, reggae i new wave pojawił się utwór Pana Józefa Brody - „Swoboda”. Umieszczony na końcu tej płyty, lekką swoją formą dawał nadzieję na lepszą przyszłość, dodawał energii i pozytywnego ducha, kontrastując z chropawymi utworami opisującymi szarą rzeczywistość ówczesnego czasu.

Prezentujemy wywiad  z Panią Julitą Skowrońską, pedagogiem, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu, jedynej szkoły, która od 55 lat posiada klasę instrumentów ludowych. Nowa siedziba Szkoły została uroczyście otwarta 6 października 2014r. Sala koncertowa nosi nazwę Filharmonia Folkloru Polskiego im. Antoniego Janiszewskiego.

Tradycyjnie pod koniec sierpnia w Zakopanem, miał miejsce już 46. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich. Obok Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest to największy festiwal folklorystyczny w Polsce południowej. Nasz portal eWioska.pl był jednym z patronów medialnych festiwalu. W tym roku organizatorzy zaprosili wiele zespołów ludowych z Polski i Europy, a nawet z Ameryki południowej – z Peru.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr.

Przedstawiamy Państwu drugą część reportażu z  XIII Mazowieckiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Mazowieckim, tym razem prezentujemy artystów ludowych z Mazowsza południowego, głównie z okolic Maciejowic i Mińska Mazowieckiego.

Niedawno zakończył się organizowany corocznie w drugiej połowie sierpnia Jarmark Jagielloński w Lublinie, jak co roku zaoferował mnóstwo atrakcji.

24 maja b.r. miał miejsce kolejny - XIII Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Mazowieckim. Impreza była bardzo ciekawa, obejmowała dwa odmienne regiony folklorystyczne: Mazowsze północne – Kurpie i Mazowsze południowe - region miedzy Mińskiem Mazowieckim a Maciejowicami.

Podkategorie