Wywiad z zespołem "Handrus"

Pragniemy zaprezentować góralski zespół muzyczny tworzony przez młodych, utalentowanych muzyków z Zakopanego i okolic. Jest to jeden z wielu typowych, podhalańskich zespołów, grających na weselach, zabawach czy w tradycyjnych, góralskich  karczmach.

Jednak zespół ten wyróżnia  się wszechstronnością, jeśli chodzi o gatunki granej muzyki, gra zarówno tradycyjną muzykę  góralską jak i rozrywkowe, rockowe utwory. Muzycy perfekcyjnie opanowali grę na swoich instrumentach i mają wysokie ambicje.  Wkrótce zespół może stać się jednym z bardziej popularnych zespołów na Podhalu.

Kapela Handrus

 

Oto wywiad jaki udało się nam przeprowadzić z zespołem.

 

Jak nazywa się wasz zespół i w jakim składzie gracie?
Nasz zespół nazywa się „Handrus”. W składzie jest dwoje skrzypiec, pierwszy prym Klemens Łukaszczyk Maliniok, drugi prym Michał Hyc Olesiok, na perkusji gro Andrzej Król Wojciysek, na gitarze solowej Piotr Ondycz, na organach, na klawiszach gro Tomek Gut, na basie Maciek Czernik i to jest cały skład, cały zespół...
A liderem jest....
Zespołem zajmuje się Andrzej Król.
Jakie były początki waszego zespołu, jak się razem dobraliście ?
Znaczy, niektórzy z nos grali w karcmach na akustycznym sprzyncie: skrzypce, kontrabas, altówka. Czterech z zespołu grało z zespołem „Ryzykanci” i do składu dobraliśmy basówe i klawisze.
To taki góralsko-rockowy zespół można powiedzieć. Czym jest dla was to granie, czy to jest dodatkowe zajęcie, czy żyjecie z tego, czy to jest wasza pasja i  „sposób na życie”?
Mozno powiedzieć, że to jest całe nasze życie, bo lubimy grać, robimy to od serca dlo ludzi. A utrzymać racej z tego się nie do z tego, chyba ze kawaler. Kawaler to może sie utrzymie. To jest też dodatkowo praca i robimy to od serca, to jest satysfakcja.
Czy w waszym graniu jest więcej starej góralskiej muzyki czy muzyki biesiadnej, rozrywkowej?
Staromy się łączyć typowy góralski folk z naszym graniem, ale też jest i muzyka biesiadna, standardy polskie i zagraniczne.
Czy  sami piszecie teksty i komponujecie swoje utwory?
Tak, komponujemy też swoje własne i aranż, i muzykę i słowa, tak typowo na folkowo.
Wiem, że gracie na weselach i jesteście rozchwytywani, czy występujecie na jakichś festynach, dajecie koncerty?
Tak, graliśmy i koncerty w Polsce i za granicą też byliśmy, we Francji na przykład, graliśmy tam imprezę dla Polonii. Po weselach się gro, wiadomo to jest najpewniejszy możno powiedzieć zarobek.  Zarobek zarobkiem ale na weselu najwięcej grania momy.
Co to znaczy „handrus”, skąd się wzięła ta nazwa i co ona oznacza?
Co znaczy „handrus”? to jest wzięte ze starej góralskiej gwary, jeszcze wołoskiej. Downiej   „handrus” to był zbój, zbójnik w tej gwarze góralskiej, także my to trochę takie zbóje troche syćka do kupy wzięci...
Mam wrażenie, że chyba  każdy góral jest trochę takim „zbójem”...
No pewnie, jest zbójem
Słyszałem, że pracujecie nad nową płytą, co to będzie za płyta?
Typowo folkowo płyta, nasza autorsko płyta. Nic jak sie to godo zerżniętego, tylko swoje kawołki, swojo muzyka. Także bedą nagrane tylko nase kawołki.
Czy to będzie nawiązywało do starej tradycji czy po prostu klawisze i gitara rockowa?
To bedzie tak pół po tradycji a pół na rockowo, także bedzie to połączone.
Wobec tego z niecierpliwością czekamy na płytę. Dziękuję bardzo i życzę powodzenia w karierze w Polsce i za granicą.
My też dziękujemy bardzo.

Rozmawiał Sylwester Pietruszewski


Strona zespołu na Facebook’u: www.facebook.com/kapelaHandrus
Kontakt z zespołem: tel.694 172 070

 

Dziękujemy Państwu Halinie i Bogdanowi Lubertom, gospodarzom karczmy Dwór Ślebody za umożliwienie realizacji nagrań.