Wywiad z kapelą góralską "Baciary"

Zespół „Baciary” należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych zespołów na Podhalu. Został założony w 2002 roku przez braci Andrzeja i Janusza Body.

Pierwsze płyty zespołu: „Baciary z Baciarami” i „Baciarskie śpiywki” zawierały  stare, góralskie piosenki wykonywane w sposób  tradycyjny. Kolejne albumy zawierały muzykę biesiadną, rozrywkową, jak mówi Janusz Body -  "zelektryzowaną" i ten rodzaj muzyki przyniósł zespołowi popularność i sławę.


Oto wywiad jakiego udzielił „eWiosce” lider zespołu – Janusz Body.

 

 

Rozmawiamy z Panem Januszem Body, liderem zespołu „Baciary”.
Janusz Body - Witam serdecznie wszystkich.
Jakie były początki Waszej kapeli? Słyszałem, że Wy, bracia Body założyliście kapelę. Czy to granie wiązało się z jakąś tradycją rodzinną?
Na samym pocątku graliśmy muzykę taką mozna powiedzieć samą góralską. Dobieraliśmy skład, minimum 4 osoby musiały być w zespole, żeby były skrzypce, troje skrzypiec i basy do góralskiej muzyki. Później tą muzykę zaczęliśmy przerabiać na instrumenty takie właśnie elektryczne jak gitarę basową, gitarę solową, perkusje dokładaliśmy do tego i bardziej robiliśmy z tej góralskiej muzyki taką rozrywkową bardziej, taką biesiadewke, taką wesołą. No i zauważyliśmy właśnie, że ludziom więcej się podoba ta muzyka przerobiona, nie ta czysto góralska. Ta czysto góralsko muzyka jest dobro do posłuchania tak 2, 3 godzinki można sobie posłuchać jako tradycyjnej muzyki ale jak się bawić to zauważyliśmy, że ludzie bardzo lubią się bawić przy muzyce na  instrumentach elektrycznych. No i tak zaczęliśmy grać i nagrywać płyty. Nagraliśmy płytę na instrumentach elektrycznych, tą muzykę, która bardziej wpadała w ucho ludziom. I tak się zaczęły nasze początki grania i aż do dziś.
Czym jest dla Was to granie? Czy to jest całe Wasze życie, czy się z tego utrzymujecie? Czy po prostu zbieracie się po pracy żeby sobie pograć, żeby nagrać płytę czy pojechać w trasę koncertową?
Tak właśnie jako nasze hobby. Tero się przerobiło to po prostu  na naszą klasę, że tyle momy zamówień na granie, że już nie domy rady nic więcej robić, tylko gromy non stop.

To pięknie, możecie się poświęcić muzyce.
Poświęciliśmy się teraz tylko muzyce.
Gracie stare, góralskie piosenki ale przerobione tak na rozrywkowo, współcześnie. Czy to właśnie podoba się ludziom?
Właśnie tak zauważyliśmy, że bardzo wchodzi w ucho ta muzyka, jak ja poprzerobiomy, zaśpiewamy dwoma czy trzema głosami np., jeszcze jak tak przerobimy po swojemu,  mamy taki swój styl grania to bardzo się ludziom podoba to nasze granie i nas to cieszy.
Widzę, że macie bardzo duży skład, szerokie instrumentarium. Z jednej strony to góralskie skrzypce i akordeon a z drugiej strony rokowa gitara elektryczna i keyboard. Może dzięki temu trafiacie do wszystkich?
Tak, właśnie tak. Wykonujemy muzykę taką bardziej nowoczesną, nie jest na samych skrzypcach, tak jak muzyka góralska, na którą składają się ze skrzypce i basy. Tu dołożyliśmy gitarę elektryczną solową i basową zamiast np. basów czy kontrabasów. I akordeon, i skrzypce żeby podkreślić te instrumenty, właśnie takie jak się gra na Podhalu góralską muzykę.
Nazwa Waszej kapeli to „Baciary” a  baciary to znaczy łobuzy...
Tak, baciary to łobuzy. Nie wiedzieliśmy jaką nazwę dać zespołowi a tu dzwonią, mieliśmy grać na imprezie w Zębie koło wyciągu. Wszyscy wiedzą, że impreza będzie tylko nikt nie wiedział, jak się będzie nazywał ten zespół, który tam będzie grał. No i dzwoni do mnie kolega, wymyślij jakąś nazwę bo mi potrzeba do gazet dać ogłoszenie. Miałem na to tydzień, czy dwa a oni czekali na to ogłoszenie, żeby wpisać nazwę zespołu. No i przyszedłem rano do domu taki domęczony, zbaciarzony, można powiedzieć,  bo tak się nazywo jak człowiek baciarzy, to znaczy że nie przychodzi na czas do chałupy tylko na drugi albo trzeci dzień do domu przychodzi. Wtedy nazywomy, że to taki baciar zbaciarzony. No i tak mi właśnie na myśl przyszło, ze nas zespół będzie się nazywał „ Baciary”, bo my po imprezie to są tacy ze... he, he, he ( śmiech) ze można nos nazwać ze my są baciarami…
A ja myślałem, że ta nazwa to stąd, że macie takie luźne podejście do tradycji, że tak tą tradycję trochę ignorujecie i tak ją przerabiacie po swojemu?
Akurat nazwa „Baciary” można powiedzieć powstała z lustra, bo jak się przypatrzył sam sobie po iluś godzinach imprezy to jakby się każdy człowiek przypatrzył na drugi dzień sam sobie po przepiciu, po różnych napojach wyskokowych i po hulance to każdy jest baciarem , no nie?
Zdarza Wam się grać tak jak starzy górale, tak tradycyjnie?
Gromy też muzykę czystą góralską, tylko jeśli chodzi o muzykę do tańca to ludzie bardziej się bawią przy muzyce takiej przerobionej, tej co gramy bardziej zelektryzowaną.
A po góralsku tak naprawdę to w gronie rodzinnym pewnie?
Gramy jak wesela są np. to gramy wyprowadzenie do kościoła, w kościele, to gramy tradycyjną muzykę wtedy a już później np. w środku już do zabawy gromy, ale gramy też polki góralskie na tych samych instrumentach akustycznych tylko większe zapotrzebowanie jest na tą muzykę rozrywkową.
Ja zauważyłem, że jesteście bardzo popularni, macie już grafik na 2 lata do przodu zajęty a ludzie szaleją za Wami na koncertach, to chyba duża satysfakcja sprawiać ludziom radość?
Tak, są to takie przyżycia, że niekiedy mamy łzę w oku, bo nie możemy uwierzyć, że ludzie tak lubią tą muzykę i chcą nas słuchać i przychodzą na nasze koncerty. Jest to czasem dla samych nas nie do uwierzenia ale cieszymy się bardzo z tego powodu, że tak jest.
Tylko patrzeć jak  wkrótce za granicą będziecie koncertować?
Byliśmy w Stanach w tamtym roku i w tym też w listopadzie mamy jechać do Ameryki na koncerty. Mamy dużo zaproszeń, poza granice też, ale jest taka sprawa, że terminy nas nie puszczają, bo wcześniej są pozajmowane i niestety nie zawsze uda nam się wyjechać gdzieś tam dalej.
W Stanach to chyba gracie dla Polonii, prawda?
Tak dla Polonii gramy. W stanach jest bardzo dużo górali, mówią , że nawet górali jest tam więcej jak tutaj. No i chyba tak jest, bo jak  żeśmy byli tam na koncercie no to organizatorzy powiedzieli nam, że nie było w historii tyle ludzi na koncercie  jak na naszym. Można powiedzieć, że Polonii w Ameryce jest bardzo dużo.
Nad czym teraz pracujecie? Jaki będzie Wasz następny album?
Chcemy nagrać na jesień płytę, nie wiadomo tylko czy nazbieromy tyle repertuaru, żeby nagrać całą płytę. Z nagraniem płyty to nie jest tak szybko jak by się wydawało. Ostatnia płytę nagrywaliśmy 2 lata prawie. Na jesień chcielibyśmy wydać nową płytę, ale nie wiem czy nam się to uda zrobić.
Publiczność szeroka czeka...
Właśnie dzwonią cały cos, kiedy będzie ta płyta. Chciałoby się nagrać tą płytę zeby syćka byli zadowoleni, ale nie jest to takie łatwe i proste, żeby to tak szybko nagrać.
Może byście jakieś kolędy nagrali kiedyś, takie góralskie, prawdziwe?
Namawiają nas właśnie na kolędy, żebyśmy nagrali, ale myślimy cy  baciarom pasuje te kolędy nagrać, jak to baciar to albo za dużo wypije, albo do chałupy nie przyjdzie ale myśle, że kiejśi nagromy. Chcemy sami od siebie nagrać kolędy.
No to czekamy. Dziękuję bardzo i zapraszam do oglądania naszego portalu  eWioska.pl
Ja też dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

 

W imieniu portalu eWioska.pl rozmawiał Sylwester Pietruszewski

 Lider zespołu Baciary Janusz Body z autorem.

Lider "Baciarów" – Janusz Body z autorem

 

Zespół gra w składzie:

 • Andzrej Body: śpiew i synteazator
 • Janusz Body: śpiew i gitara basowa
 • Maciej Marduła: perkusja
 • Jan Strama: gitara
 • Bartek Marduła: skrzypce
 • Władysław Lassak: akordeon

 

Zespół Baciary nagrał następujące płyty:

 • Baciary z Baciarami
 • Baciarskie śpiywki
 • Baciar jo se baciar
 • Zabawa weselna górali
 • Góralskie wesele
 • Nic do stracenia
 • Wesołe Posiady (składanka z innymi zespołami)
 • Lazurowe Spojrzenie

 

Oto wybrane utwory z dyskografii zespołu Baciary.

 

Baciary z "Baciarami"

A jose, a jo se

Idziy diywce po lesiy

Nie bede siy zynił

 

 

Nic do stracenia

Juz zek sie łozyniył

Nie lubie swojej roboty

Idzie Janko

 

 

Wesołe posiady 2

Hej Muzycko Groj

Hej Bieszczady

 

 

 Baciary z "Baciarami"

  Baciary - Nic do stracenia

 

Baciary - Wesołe Posiady 2