Biesiada Koźlarska w Zbąszyniu

W ostatnich dniach września miała miejsce szczególna impreza związana z folklorem Regionu Kozła – Biesiada Koźlarska w Zbąszyniu.  Biesiady organizowane są w Zbąszyniu systematycznie od 1973r.

Początkowo organizowane przez miejscowe Stowarzyszenie Muzyków Ludowych, aktualnie, oprócz Stowarzyszenia organizatorami są Centrum Kultury w Zbąszyniu i lokalne władze.
Tegoroczną –trzydniową imprezę należy zaliczyć do bardzo udanych, składała się z wielu różnych atrakcji, wystąpiło wielu utalentowanych artystów grających na dudach i kozłach.

W piątek w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła miał miejsce uroczysty pulter – charakterystyczny dla tego regionu rytuał weselny, poprzedzający główne uroczystości weselne. W trakcie obrzędu śpiewano przyśpiewki weselne, degustowano przysmaki, odbyło się charakterystyczne „bicie szkła”.

W sobotę odbyły się przesłuchaniami w konkursie Młody Muzyk Ludowy, wystąpiło wielu młodych talentów z Regionu Kozła i nie tylko. Aż miło było popatrzeć, że tak duże zainteresowanie muzyką ludową jest wśród dzieci i młodzieży, można być spokojnym o przyszłość polskiego folkloru.
Następnie Biesiadę rozpoczęła grupa folklorystyczna „Koziołki Przyprostyńskie”, po czym wystąpiło wiele kapel dudziarskich z Wielkopolski.  
Na tegorocznej biesiadzie gościem specjalnym był serbski zespół folklorystyczny AKUD "Svetozar Marković" z Kragujevac, zaprezentował bardzo dynamiczny, żywiołowy taniec z różnych regionów Serbii, ale również wykonał wiele serbskich pieśni ludowych i utworów instrumentalnych. Występ "Svetozar Marković" bardzo podobał się publiczności.
Drugi dzień zakończył występ zespołu „Dzikie Jabłka”, którego twórczość  dosyć luźno nawiązuje do muzyki ludowej.

Trzeciego dnia – w niedzielę biesiada rozpoczęła się uroczystą mszą świętą, po której nastąpił barwny korowód kapel dudziarskich i innych uczestników Biesiady do pomnika Jana Pawła II, gdzie przy akompaniamencie kozłów i dud odśpiewano piosenkę „Barka”, którą nasz papież tak bardzo lubił.

Następnie uroczysty korowód powrócił na rynek miasta, gdzie Burmistrz przywitał chlebem muzyków i gości Biesiady. Następnie zespół „Wesele Przyprostyńskie” przedstawił zainscenizowane obrzędy weselne według tradycji Regionu Kozła.
W trzecim dniu wystąpiło wiele sławnych kapel dudziarskich i solistów, należy wspomnieć o jeszcze jednym gościu specjalnym – panu Tomaszu Ostentowskim, który przyjechał na Biesiadę aż z USA i swoją grą na dudach uświetnił imprezę.

Dla każdego miłośnika muzyki ludowej i folkloru Biesiada Kożlarska to wielkie święto. Rdzenne obrzędy  i muzyka prezentowane tutaj  mają starą, tradycyjną  formę, bez współczesnych stylizacji. Cieszy fakt, że są regiony w Polsce, gdzie ludzie są tak bardzo przywiązani do swoich tradycji ludowych.
Na tegorocznej Biesiadzie, podobnie jak na poprzednich, panowała miła, rodzinna atmosfera, a gospodarze, jak to gospodarze weselni, byli bardzo gościnni.


Sylwester Pietruszewski

Zobacz również: Biesiada Koźlarska - Goście specjalni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 {ariprettyphoto moduleId="163"}