Biesiada Koźlarska - Goście specjalni

Na XXXIX Biesiadzie  Koźlarskiej w Zbąszyniu, oprócz lokalnych artystów i  kapel dudziarskich zostali zaproszeni Goście specjalni.

Prawdziwą gwiazdą tegorocznej Biesiady Koźlarskiej był Akademicki Zespół Folklorystyczny AKUD „Svetozar Marković” z miasta  Kragujevac.

Został założony w kwietniu 1977 roku. Swoją nazwę „Svetozar Marković” otrzymał od założyciela zespołu, jednocześnie szefa Stowarzyszenia Kulturalno – Artystycznego przy uniwersytecie w Kragujevac. Zespół wykonuje pieśni i tańce folklorystyczne z obszaru Serbii i Czarnogóry, regionów, gdzie  mieszkańcy są bardzo przywiązani do swojej  tradycji. Zespół jest znany w Europie i poza jej granicami, występował między innymi w Niemczech, w Belgii, we Francji,  we Włoszech, w Rumunii, w Estonii, na Węgrzech, w Turcji, w Grecji.
Po raz kolejny przybył do Polski, by wziąć udział w tegorocznej Biesiadzie Koźlarskiej.
Występy zespołu „Svetozar Marković” bardzo podobały się uczestnikom Biesiady, zespół musiał bisować wiele razy. Jak widać folklor różnych narodów słowiańskich ma jakieś wspólne korzenie.

Kolejnym Gościem specjalnym był Pan Tomasz Osentoski, Polak z pochodzenia mieszkający w Michigan w USA. Pan Tomasz jest prawdziwym mistrzem gry na dudach wielkopolskich, od 40 lat kultywuje grę na tym instrumencie i naucza innych. Przyjechał specjalnie do Polski, aby uświetnić swoim występem tegoroczną Biesiadę.

Interesującym Gościem Biesiady był zespół „Złote jabłka”. Chociaż muzyka zespołu jest bardziej muzyką ludową... afrykańską, niż polską, ale występ był ciekawym urozmaiceniem tegorocznej Biesiady.

 

Sylwester Pietruszewski

Zobacz również: Biesiada Koźlarska w Zbąszyniu

 

 

 

 

 

{ariprettyphoto moduleId="164"}