XIV Mazowiecki Przegląd Folkloru - 54. Dni Kolbergowskie

Pod koniec stycznia br. odbyła się Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze. O tym niewielkim miasteczku w województwie radomskim zrobiło się głośno we wszystkich mediach głównego nurtu. Jednak niewiele osób wie, że w Przysusze urodził się Oskar Kolberg – największy etnograf zajmujący się polskim folklorem, a muzyka ludową w szczególności.

Jak co roku, na początku czerwca ub. roku w Przysusze odbyła się ważna dla miłośników tradycyjnego folkloru ziemi radomskiej impreza : „XIV Mazowiecki Przegląd Folkloru - 54. Dni Kolbergowskie”. Przegląd został zorganizowany przez Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Urząd Gminy i Miasta w Przysusze i Dom Kultury w Przysusze, jest eliminacją na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Na przeglądzie muzyków, zespołów i kapel ludowych zaprezentowali swoją twórczość artyści ludowi regionu Radomia. Wystąpiło 48 kapel i zespołów śpiewaczych oraz 20 solistów śpiewaków i instrumentalistów. Dla fanów folkloru regionu radomskiego, szczególnie tzw. „muzyki kajockiej” była to wielka gratka. Od godzin porannych do późnego popołudnia muzycy wykonywali swoje utwory na scenie miejskiego amfiteatru. Dynamiczna, ekspresyjna muzyka porywała do tańca zebraną publiczność, przed sceną amfiteatru ludzie spontanicznie ruszali do tańca, będąc dodatkowym uznaniem dla grających na wysokim poziomie kapel.

Na przeglądzie po raz ostatni wystąpił jako członek kapeli jeden z największych, polskich muzyków ludowych, św. pamięci Jan Gaca z Przystałowic, mistrz „kajockich wygibasów”, w niespełna 3 miesiące później zmarł. Ogromna to starta dla polskiej muzyki ludowej.

Po zakończeniu przeglądu muzyka nadal rozbrzmiewała w parku miejskim do późna w nocy, kapele ludowe grały w różnych miejscach parku, ich autentyczna, ludowa muzyka przyciągała wokół siebie liczną publiczność, ludzie często nagrywali kapele swoimi komórkami czy tabletami, próbując uwiecznić zanikający, prawdziwy folklor ziemi radomskiej.

Gościem specjalnym 54. Dni Kolbergowskich był zespół folklorystyczny „Ziemia Żywiecka”. Dzięki dobrej pogodzie, ładnej scenerii miejskiego parku w Przysusze, ale przede wszystkim licznym artystom ludowym grającym i śpiewającym na wysokim, artystycznym poziomie impreza zebrała dużą publiczność.

 

Sebastian Pietrzyk

Obejrzyj II część reportażu z XIV Mazowieckiego Przeglądu Folkloru - 54. Dni Kolbergowskich...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{ariprettyphoto moduleId="166"}