46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Tradycyjnie pod koniec sierpnia w Zakopanem, miał miejsce już 46. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich. Obok Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest to największy festiwal folklorystyczny w Polsce południowej. Nasz portal eWioska.pl był jednym z patronów medialnych festiwalu. W tym roku organizatorzy zaprosili wiele zespołów ludowych z Polski i Europy, a nawet z Ameryki południowej – z Peru.

Zespołem – gospodarzem festiwalu  był Zespół “Watra" z Czarnego Dunajca. Innym polskimi zespołami występującymi na festiwalu były:

 • Zespół “Białcanie" z Białki Tatrzańskiej,
 • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy" z Nowego Sącza,
 • Zespół "Lipniczanie" z Lipnicy Wielkiej,
 • Zespół Pieśni i Tańca “Wierchy" z Milówki.

Festiwal w Zakopanem wyróżnia się spośród innych otwartą formułą, muzyka nie ograniczała się do sceny i do wioski festiwalowej. Grających i tańczących artystów można było wielokrotnie spotkać na ulicach Zakopanego. Szczególnie atrakcyjny dla turystów był niedzielny, barwny korowód  zespołów z Kościoła Św. Krzyża do wioski festiwalowej, podczas którego można było słyszeć na Krupówkach  muzykę folkową z różnych stron Europy.

 

W festiwalu wzięło udział również wiele interesujących zespołów zagranicznych:

 • Zespół ludowy "Vah" ze  Słowacji,
 • Zespół przy Fundacji na Rzecz Praktyki Tańca Ludowego i Edukacji "MOTIF" z  Turcji,
 • Zespół folklorystyczny "Crvena Stijena" z  Czarnogóry,
 • Grupa "La Maiade Malemortine" z Francji,
 • Zespół Pieśni i Tańca "Villa de Leganes" z Hiszpanii,
 • Miejski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy z Tuzli z Bośni i Hercegowiny,
 • Zespół ludowy "Bistritsa" z Bułgarii,
 • Zespół ludowy "A Lanterna" z Włoch,
 • Klub kulturalny "Salona" z Chorwacji ,
 • Grupa folklorystyczna "Prvi Partizan" z Serbi.


Prawdziwą atrakcją festiwalu był zespół Andres León "Chimango" pochodzący z rejonu Ayacucho z Peru, wykonujący tradycyjną muzykę i taniec Indian Quechua. Rytualny “Taniec z nożycami" jaki zaprezentowali wykonywany jest przez Indian, w celu wywoływania deszczu. Zespół zbierał duże brawa publiczności, m.in. za sztuki akrobacyjne wykonywane podczas tańca.

Na szczególną uwagę zasługuje turecki zespół  "MOTIF", prezentujący folklor południowej i wschodniej Turcji. Jego tańce charakteryzowały się niezwykłą dynamiką, a piękne złoto-czerwone stroje przykuwały uwagę widzów. Zespół ludowy "Bistritsa" z Bułgarii zaprezentował unikatowy, tradycyjny biały śpiew, wpisany na listę dziedzictwa dóbr niematerialnych UNESCO. Sądząc po brawach, najbardziej podobał się publiczności Zespół Pieśni i Tańca "Villa de Leganes" z Hiszpanii. Zespół pochodzi z Madrytu, a wykonuje muzykę i tańce Estremadury.

Elementem festiwalu był główny konkurs zespołów folklorystycznych w kategoriach:
I kategoria- zespoły prezentujące folklor w formie tradycyjnej,
II kategoria – zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej,
III kategoria – zespoły prezentujące folklor w formie stylizowanej.
Ponadto miał miejsce Międzynarodowy Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych. Jednak nie wyczuwało się silnego ducha rywalizacji, członkowie występujących zespołów cieszyli się samą obecnością na festiwalu w Zakopanem, często tańczyli i bawili się podczas występów innych zespołów.

W godzinach popołudniowych  w wiosce festiwalowej panowała atmosfera pikniku. Codziennie zespół z innego kraju organizował "dzień narodowy", w którym prezentował muzykę i taniec ze swojego kraju, a także częstował potrawami regionalnymi. Bała też niepowtarzalna okazja nauki  tańca z  kraju – gospodarza danego dnia narodowego.

Podobnie jak w poprzednich latach,  Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich w Zakopanem oferował szereg imprez towarzyszących, liczne warsztaty śpiewu i rękodzieła, wystawy, kiermasze,  konferencje naukowe. Bardzo sympatyczną imprezą były "posiady" góralskie z udziałem znanych kobiet na Podhalu pod nazwą "Cy ty wies chłopie co to takiego jest baba".  Bardzo ciekawe, ale i zabawne opowieści były ozdobione muzyką góralską występujących pań.

Preludium do  festiwalu był koncert zespołu Megitza, występujący wspólnie z góralskim, dziecięcym zespołem folklorystycznym. Zespół w zasadzie jazzowy, ale jego muzyka jest inspirowana muzyką ludową, szczególnie cygańską. Ciekawym akcentem kończącym festiwal był występ zespołu Tekla Klebetnica.

Na festiwal składała się niezliczona ilość imprez i koncertów, niektóre z nich zaprezentujemy na  naszej eWiosce, a tymczasem poniżej przedstawiamy fragmenty koncertu inauguracyjnego, pokazujące szeroki przekrój folklorystyczny  występujących zespołów.


                                    Sylwester Pietruszewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{ariprettyphoto moduleId="178"}