„Rzeczpospolita Kolberga", folklor Żywiecczyzny i Dolnego Śląska

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyka ludową w Polesce jest Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Pod koniec listopada ub. roku miała miejsce kolejna - jesienna edycja Fesiwalu, wieńczącza program  nazwany Akademią Kolberga. Główny koncert - „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo-Zachodnia”, jak sama nazwa wskazuje, prezentował folklor muzyczny południowo-zachodnich regionów Polski.

Co prawda nasz wielki etnograf folkloru polskiego, Oskar Kolberg nie prowadził tam badań, ale był bardzo zainteresowany muzyką tego regionu.

Na koncercie wystąpiło wielu znanych wykonawców, których pokrótce przedstawimy. Dwaj górale z Żywiecczyzny, Przemek Ficek i Marcin Blachura zagrali na typowych, tradycyjnych góralskich instrumentach: dudach, skrzypcach, heligonce, okarynie, fujarce wielkopostnej i innych. Zaprezentowali starą, pasterską muzykę Beskidu Żywieckiego.

Zespół i kapela "Ocice" z Ocic tworzą re-emigranci z Bośni osiedleni na Dolnym Śląsku  po II Wojnie Światowej. Ich przodkowie wyemigrowali  jeszcze w XIX wieku na tereny byłej Jugosławii. Zespół ma w swoim repertuarze muzykę bałkańską i ballady śpiewane dawniej w Galicji.

Kolejny sławny zespół to Dunawiec ze Zbylutowa na Dolnym Śląsku, zespół śpiewaczy uhonorowany wieloma nagrodami na festiwalach i konkursach w Polsce i za granicą. Członkinie zespołu mieszkają w Zbylutowie, w gminie Lwówek Śląski, ale ich przodkowie pochodzą z Bukowiny Rumuńskiej (dzisiejsza Ukraina), do której wyemigrowali w drugiej połowie XIX wieku. 

Grupa Śpiewacza Stejizbianki z Wisły śpiewa tradycyjne, protestanckie  pieśni religijne, pochodzące jeszcze z XIX wieku. Również Stejizbianki są zespołem wielokrotnie nagradzanym, m.in. na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą – 2007 i 2011 r.

Prawdziwą gwiazdą koncertu była pani Bronisława Chmielowska z Mroczkowic. Pani Bronisława mieszka w Mroczkowicach, ale pochodzi z okolic Lwowa, spod Gródka Jagiellońskiego. Śpiewa piosenki z okolic Lwowa, z zachowaniem oryginalnej gwary, z charakterystycznym lwowskim akcentem.

 

Przemek Ficek i Marcin Blachura - górale z beskidu Żywieckiego cz.1

 

Przemek Ficek i Marcin Blachura - górale z beskidu Żywieckiego cz.2

 

Przemek Ficek i Marcin Blachura - górale z beskidu Żywieckiego cz.3

 

 Zespół Śpiewaczy "Ocice" z Ocic cz.1.

 

 Zespół Śpiewaczy "Ocice" z Ocic cz.2. 

 

Zespół Śpiewaczy  Dunawiec ze Zbylutowa cz.1.

 

 Zespół Śpiewaczy  Dunawiec ze Zbylutowa cz.2.

 

 Grupa Śpiewacza Stejizbianki z Wisły

 

 Bronisława Chmielowska z Mroczkowic cz.1.

 

  Bronisława Chmielowska z Mroczkowic cz.2.