Już wkrótce Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata – Mistrzowie i uczniowie”

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata – Mistrzowie i uczniowie” 21 – 26 kwietnia 2015 

Przed nami tydzień koncertów, całonocnych zabaw, warsztatów. Młodsi i starsi będą mogli nauczyć się tańczyć oberka, śpiewać mazurki, ćwiczyć grę na skrzypcach, harmonii i basach. Szykuje się bogata oferta dla dzieci – aż pięć imprez pod hasłem Małe Mazurki. Od 21 do 26 kwietnia odbędzie się w Warszawie kolejny wiosenny karnawał - festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”. 

Festiwal, który już od pięciu lat promuje polską muzykę tradycyjną, w tym roku nosi tytuł „Mistrzowie i uczniowie”. Ta formuła przenosi nas w świat tradycji przekazu ustnego, kiedy wiedzę zdobywało się bezpośrednio od nauczyciela. Mistrzowie to doświadczeni wiejscy skrzypkowie, śpiewacy, harmoniści, którzy od początku festiwalu są jego najważniejszymi gośćmi wystąpią na koncertach, poprowadzą warsztaty, zagrają do tańca. Uczniowie, to młode pokolenie pasjonatów, którzy u nich praktykują, choć często geograficznie dzieli ich duży dystans. Kiedy przed pięciu laty inicjowaliśmy festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” głównym naszym celem było jak najszersze dodarcie z komunikatem, że polska muzyka tradycyjna to nie jest zamknięty za szybą eksponat muzealny, ale żywa i aktualna formuła na bycie tu i teraz, na ekspresję, zabawę i uczestnictwo w kulturze – mówi Janusz Prusinowski, dyrektor artystyczny festiwalu. Ten cel w ciągu pięciu lat udało się w stu procentach osiągnąć – coraz więcej osób gra tę muzykę, a niektórzy wykonują ją tak dobrze, że mogą w koncertach wystąpić u boku swych nauczycieli. 

 

Program koncertów to obraz mozaiki środowisk praktykujących muzykę tradycyjną, która powstała w Polsce w ciągu Stanisław Witkowski Fot.Piotr Baczewskiostatnich lat, między innymi za sprawą festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Środa 22 kwietnia poświęcona będzie w całości muzyce z Kielecczyzny. Wykonawców starszego pokolenia m. in. klarnecistę Stanisława Witkowskiego, skrzypka Jana Ogonowskiego, wesprze na scenie grupa ich uczniów – kapela Tęgie Chłopy. W klubie festiwalowym muzycy jazzowi, m.in. Marcin Pospieszalski, będą interpretować kieleckie motywy. W czwartek oprócz muzyki tradycyjnej usłyszymy nową kompozycję Jakuba Sarwasa pt. „Sobótka” w wykonaniu zespołów Wałasi i Królestwo Beskidu. Muzycy z Austrii (zespół Simona Waschera) zaprezentują tradycyjną muzykę z różnych regionów tego kraju, m.in. lendlery, którymi inspirował się Mozart i jego następcy. W pozostałych koncertach usłyszymy muzykę z radomskiego, z Beskidu Śląskiego (Kapela Byrtków), Beskidu Żywieckiego (Wałasi), z łowickiego (Sławomir Czekalski) a także pieśni z Kurpiów.

 

Stanislaw Glaz Fot. Piotr BaczewskiNa festiwalu nie zabraknie barwnego Targowiska Instrumentów. W Fortecy na ul. Zakroczymskiej przez całą sobotę będzie można nie tylko kupić unikalne instrumenty – dudy, baraban, cymbały, sukę biłgorajską, ale też obejrzeć pokazy gry i procesu produkcji niektórych z nich. W tym roku zaplanowano bogatą ofertę zajęć dla dzieci - Małe Mazurki odbędą się w sobotę (25.04) i w niedzielę (26.04), w trzech różnych lokalizacjach - na Targowisku Instrumentów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym i w Fundacji Sto Pociech. Kulminacją a zarazem zakończeniem tygodnia wypełnionego koncertami, warsztatami i klubami festiwalowymi będzie sobotnia Noc Tańca – zagra na niej ponad dwadzieścia znakomitych kapel z Polski i nie tylko. Więcej informacji na www.festivalmazurki.pl.

 

Na warsztaty i do klubów festiwalowych wstęp wolny, na koncerty bilety od 20 – 25 zł.