Prężne Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Wiadrów jest to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim (powiat jaworski, gmina Paszowice), która leży między dwoma miasteczkami: Jaworem a Bolkowem. Miejscowość należy do Pogórza Kaczawskiego i leży w zasięgu Krainy Wygasłych Wulkanów oraz Parku Krajobrazowego Chełmy.


KGW Wiadrów powstało w 1953 r. i działa nieprzerwanie do dziś jako grupa nieformalna, która działa prężnie w lokalnym środowisku. Koło zrzeszone jest                               w Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy. Od 2010 r. obowiązki przewodniczącej KGW sprawuje Urszula Majkut, która swoje działania skupia na kulturze, folklorze, kulinariach a nawet rozrywce i edukacji. KGW Wiadrów pod przewodnictwem Urszuli Majkut bierze czynny udział w różnych imprezach i konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i nawet krajowych. Ponadto uczestniczy                             w prezentacjach tradycyjnych stołów wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Uczestniczy               w Dożynkach wiejskich, gminnych i powiatowych, przygotowuje co roku wieniec dożynkowy. Wszystko to, aby kultywować dziedzictwo regionalne i tradycje przekazywane                 z pokolenia na pokolenie. Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie przynależy do Ogólnopolskiego Portalu Społecznościowego dla Kół Gospodyń Wiejskich – www.mojeKGW.pl dzięki czemu otrzymali specjalny CERTYFIKAT członkostwa. AKTUALNE ZDJECIEW 2015 r. od portalu mojeKGW.pl otrzymali już także złoty kłos  za rejestrację wszystkich członków w portalu mojeKGW.pl (jako jedyne KGW z okręgu legnickiego) oraz tytuł Koło tradycyjne         i nowoczesne za promowanie działań koła za pomocą tradycyjnych form (kronika, prasa itp.) oraz przy pomocy nowoczesnych technologii i mediów internetowych (portal, strona internetowa, facebook.com, instagram, Kobiety na wsi, Witryna Wiejska i inne strony). KGW współpracuje z Radą Sołecką Wiadrowa, Sołtysem, Urzędem Gminy Paszowice, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, LGD Partnerstwo Kaczawskie, Grupą Odnowy Wsi Wiadrów, Ochotniczą Strażą Pożarną w Wiadrowie, Radą Parafialną, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego  w Wiadrowie, Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, LKS „NYSA WIADRÓW”, itd. 

Integracja i działalność kulturalna i społeczno-edukacyjna

KGW Wiadrów chce integrować mieszkańców Wiadrowa, aby tradycja kultury, folkloru i regionalnej kuchni nigdy nie zaginęła. Z jego inicjatywy (przy wsparciu innych osób) organizowane przez koło są w Wiadrowie różne warsztaty tematyczne (plastyczne, rękodzielnicze, kulinarne, kosmetyczne i inne) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poza tym koło planuje w najbliższej przyszłości organizację jeszcze większej ilości warsztatów (florystycznych, rękodzielniczych, kulinarnych, wokalnych, tanecznych, wyplatania                       z wikliny, itp.). Wszystko po to aby rozwijać wśród lokalnej społeczności ich talenty  i pasje     i aby wolny czas spędzany był na miłych zajęciach i spotkaniach. Stara się także, aby co roku odbyła się jedna lub dwie wycieczki integracyjne. JASELKAZ inicjatywy KGW Wiadrów w Wiadrowie przywrócono organizację Mikołajek dla dzieci, przedstawienia w formie Jasełek Bożonarodzeniowych oraz przygotowywanie przez KGW Wiadrów tradycyjnej Palmy Wielkanocnej, która podczas Świąt Wielkanocnych ozdabia Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wiadrowie. Wszystkie działania udają się dzięki życzliwości i pomocy innych osób (innych członków KGW, mieszkańców wsi i innych), którzy chętnie współpracują przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez.

Sekcje zajęć i działalność artystyczna
Kabaret „0-99”
KABARET "0 - 99" - JaK To SiĘ ZaCzĘło?
Jakiś czas temu zrodził się pomysł zorganizowania sekcji tematycznych i zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych z naszej miejscowości Wiadrów, a które to sekcje działały by przy naszym KGW Wiadrów - Kole Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie. Pod koniec września 2015 r. postanowiliśmy ruszyć w końcu do przodu z tymi projektami, które rozpoczęły działania w październiku.  
Dla trochę starszej młodzieży i dorosłych KGW Wiadrów przygotowało sekcję kabaretowo - teatralną pod opieką Urszuli Majkut, Dariusza Trybuły i Ewy Brzostowskiej. Wszystko dla mieszkańców Wiadrowa! Właśnie przy tej sekcji powstał KABARET "0 - 99" - działający przy naszym KGW Wiadrów.
Wiadrowianie na IIIaSkupia on osoby z Wiadrowa (młodsze i starsze), które postanowiły w wolnym czasie spędzać miło czas na rozrywce i wspólnej zabawie, oraz pokusiły się o przygotowywanie artystycznych programów i skeczy, które będą bawiły publiczność nie tylko w Wiadrowie ale mamy nadzieję, że na terenie całej gminy Paszowice, powiatu jaworskiego i sąsiednich gmin i powiatów, a może i nawet ... w skali województwa podczas różnych imprez, wydarzeń, festynów, dożynek, przeglądów artystycznych i innych.

Dlaczego taka nazwa??
Nazwa Kabaretu - Kabaret "0 - 99" nie jest przypadkowa. Ideą naszej sekcji jest, to że tworzą ją osoby w różnym wieku (młode, starsze) więc wiekowo różne osoby należą do składu naszego Kabaretu (20, 30, 40, 50 i 60- latkowie) z czego jesteśmy zadowoleni. Integrujemy młodsze pokolenie ze starszym i myślimy, że jest to wspaniała idea.
KABARETZa kabaretem już parę udanych występów (Dzień Odnowy Wsi Gminy Dobromierz w Borowie, Dzień Osób Niepełnosprawnych w Wądrożu Wielkim, Mikołajki w Wiadrowie, Sylwester w Wiadrowie, Charytatywny Karnawałowy Kinderbal w Jaworze, Dzień Kobiet w Roztoce, Dzień Kobiet i Mężczyzn w Wiadrowie, 70-leciu OSP Gminy Paszowice w Wiadrowie - w dniu 5 czerwca 2016 r. ).

CZŁONKOWIE KABARETU "0 - 99" - działającego przy KGW Wiadrów: Urszula Majkut, Dariusz Trybuła, Ewa Brzostowska, Piotr Chruściel, Mirosław Majkut, Sebastian Majkut, Bożena Litawa, Beata Litawa, Kamil Chałupka, Mirosław Chałupka, Janina Lipińska, Zbigniew Bogacz, Krzysztof Kopeć, Piotr Orda, Mariusz Litawa, Monika Litawa, Maksymilian Sytnik. Na razie występujemy                     z programem koncertu parodiującego gwiazdy estrady zatytuowany „Twarze                     z Wiadrowa brzmią znajomo”. Do tej pory wcielaliśmy się już w: Majkę Jeżowską, Grzegorza Skawińskiego i zespół Kombi, Marylę Rodowicz, Enrique Iglesiasa                       z tancerką, Zbigniewa Wodeckiego z Pszczółka Mają, Conchitę Wurst, Dodę, Wiolettę Villas, Gabriela Fleszara, Zenona Martyniuka i Kasię Sobczyk . Planujemy jeszcze do tego programu artystycznego wprowadzić, m.in. Annę Jantar, Michaela Jacksona, Abbę, Ricky Martina, Celine Dion, Tinę Turner itd.


Grupa dziecięca "SMERFETKI" z Wiadrowa - działająca przy naszym KGW Wiadrów!

Przy sekcji muzyczno - teatralnej dla dzieci i młodzieży pod opieka Elżbiety Kusyk i Urszuli Majkut przy wsparciu Dariusza Trybuły powstała grupa dziecięca "SMERFETKI" z Wiadrowa.
Grupa zrzesza dzieci (głównie dziewczynki z Wiadrowa), które pod opieką instruktorek bedzie przygotowywała pokazy muzyczne, układy taneczne i teatralne scenki. Grupa liczy, że będzie mogła się prezentować na lokalnych i regionalnych imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Liczymy, ze uda sie w taki sposób jeszcze bardziej zintegrować dzieci  naszej miejscowości aby wspólnie mogły działać i rozwijać swoje artystyczne talenty. Mamy nadzieję, ze wkrótce kolejne dzieci dołączą do grupy i będzie ona coraz liczniejsza.  Smerfetki podczasMożliwe, że uda się też zaangażować chłopców albo utworzyć osobną grupę dla nich. Pożyjemy zobaczymy!  Grupa występowała już Podczas Mikołajek w Wiadrowie, na Powiatowym Przeglądzie  Kolędniczym „Jaworskie Gody 2016”, gdzie zajęły 2 miejsce oraz 70-leciu OSP Gminy Paszowice w Wiadrowie (w dniu 5 czerwca 2016 r.) Poza tym część dzieci                        z grupy występowała także w Jasełkach Bożonarodzeniowych w Wiadrowie, których reżyserem była Elżbieta Kusyk w dniu 17 stycznia 2016 r.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "WIADROWIANIE" DZIAŁAJĄCY PRZY KGW WIADRÓW!
Nasz zespół folklorystyczny pod nazwą "Gosposie" powstał w 1984 roku, który założyła p. Józefa Jakimowicz ówczesna przewodnicząca KGW. Rok później do zespołu dołączył p. Marian Makarewicz, który zawsze interesował się folklorem. W zespole pełnił funkcję scenarzysty, instruktora, kompozytora, a także grał na akordeonie. Występy zespołu były organizowane  z okazji różnych świąt: Dnia Kobiet, Dnia Babci, Dnia Matki, Święta Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Zespół brał udział w przeglądach zespołów ludowych, kolędniczych i teatralnych, za co zdobył wiele nagród i wyróżnień. W latach 90-tych występowało w nim 28 osób. Obecnie jest mniej osób. Kilkanaście odeszło już w stan spoczynku. Zespół kontynuuje tradycje i zwyczaje z dawnych lat. Obecnie w zespole zaszły duże zmiany. Pan Marian zakończył swoją działalność w zespole, pani Józia także odeszła z zespołu zostało kilka pań. Zmieniła się nazwa. "Wiadrowianie" tak brzmi nowa nazwa naszego zespołu. Prowadzącym i akompaniatorem zespołu jest Edmund Gacek. Opiekę nad zespołem folklorystycznym "WIADROWIANIE" sprawuje Łucja Niedźwiecka. Zespół występuje na różnych imprezach:
- Przeglądzie zespołów folklorystycznych w Lipie;
- Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Strzegomiu;
- na pokazie stołów wielkanocnych we Wrocławiu, w Paszowicach, Bolkowie,
- na pokazie stołów bożonarodzeniowych w Krotoszycach, Bolkowie,
- na Dożynkach wiejskich, gminnych i powiatowych,
- na występach w Chojnie, Pakosławiu, czeskiej Gminie Rapotin, Jaworze, Piotrowicach. Męcinki, Piotrowicach k. Choinowa, w Budziszowie Małym, Męcince, Paszowicach, Pogwizdowie, Bolkowicach itp.
- na Święcie Pierogów w Paszowicach, Bolkowickim Święcie Pstrąga w Bolkowicach,
- innych imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

KGW Wiadrów nadal planuje działać społecznie na rzecz swojego lokalnego środowiska.
O działalności KGW Wiadrów można przeczytać na stronie internetowej:
- www.kgwwiadrow.blox.pl

Ponadto:
I. - na portalu www.mojeKGW.pl:
- www.mojekgw.pl/kolo/kolo-gospodyn-wiejskich-w-wiadrowie
II. – na portalu www.kobietynawsi.pl:
- http://kobietynawsi.pl/387

Poza tym stronach fanpage facebookowe KGW Wiadrów:
www.facebook.com/KGWWiadrowKoloGospodynwiejskichwWiadrowie/

Strony fanpage facebookowe grup działających przy KGW Wiadrów:

- Grupa dziecięca "Smerfetki" z Wiadrowa:

www.facebook.com/GrupadzieciecaSmerfetkizWiadrowa/

- Kabaret "0 - 99":

www.facebook.com/kabaret099/


- Zespół folklorystyczny "Wiadrowianie" :

www.facebook.com/zespol.folklorystyczny.wiadrowianie/   
Ponadto na stronach internetowych Kabaretu „0-99”:
- www.kabaret099.blox.pl
- www.kabaret099.blogspot.com/
oraz:
- www.twitter.com/kabaret099
- www.instagram.com/kabaret099Opracowanie
Dariusz Trybuła,
KGW Wiadrów