Przedstawiamy Państwu sylwetkę znanego artysty, górala – Floriana Walkosza Berdy. Na Podhalu żyje bardzo wielu utalentowanych górali, ale  Pan Florian z Zakopanego wyróżnia się wszechstronnością. Jest twórcą  ludowym, który rzeźbi, maluje, wytwarza instrumenty ludowe i muzykuje, jest także szefem kapeli góralskiej.

...słowa te wymalowane u drzwi wejściowych niezwykłego miejsca, w którym poznałam Panią Małgorzatę Ewę Czernik, zaprosiły uczestników spotkania zorganizowanego w gospodarstwie agroturystycznym Lucyny i Waldemara Bielaków w Ostromęczynie Kolonii,

Przedstawiamy Państwu znanego artystę -  Miłosza Płonkę, tworzącego dzieła sztuki przez duże „S”,  parającego się również rękodziełem (tworzy artystyczne meble i sprzęty) i  rzeźbą, stylistycznie wyrastającą  ze sztuki  ludowej. Jest  absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studiował również w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych   w Bratysławie na Słowacji oraz  w Benares Hindu Uniwersity w Indiach; wystawia swoje prace na wystawach w kraju i za granicą.

Jednym z najbardziej wszechstronnie utalentowanych artystów ludowych jest Pan Zygmunt Żak. Gra na kilku instrumentach, śpiewa, komponuje, pisze wiersze. Jest również artystą rzeźbiarzem.

17 marca w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbył się Kiermasz Wielkanocny. Kiermasz był okazją do spotkania wielu znanych twórców ludowych i posłuchania muzyki ludowej.

Podkategorie