Kiermasz Wielkanocny

17 marca w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbył się Kiermasz Wielkanocny. Kiermasz był okazją do spotkania wielu znanych twórców ludowych i posłuchania muzyki ludowej.

Najliczniej prezentowali się twórcy rękodzieła ludowego. Było także wiele stoisk z wycinankami, kolorowymi pisankami, stroikami, palmami, haftami, wyrobami garncarskimi i innymi formami rękodzieła ludowego. Jak to przed Świętami Wielknocnymi, królowały przepięknie malowane pisanki i palmy wielkanocne. Pisanki były zdobione rozmaitymi technikami, różnorodnymi wzorami pochodzącymi z wielu regionów Polski.
Oczywiście nie zabrakło znanych rzeźbiarzy ludowych, miedzy innymi prezentował swoje bardzo wyraziste, kolorowe Madonny, Chrystusy Frasobliwe, kapliczki Pan Eugeniusz Węgiełek. Przyjechał na kiermasz z Góry Kalwarii, gdzie posiada cos w rodzaju skansenu z prawdziwą, wiejską chałupą i wieloma, wykonanymi przez siebie rzeźbami.

Eugeniusz Węgiełek, rzeźna ludowa
Prawdziwą atrakcją kiermaszu był Pan Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła, który śpiewał i grał na lirze korbowej, instrumencie, który ma tysiącletnią historię. Jak sam mówi:
„Wędrowni dziadowie z takim instrumentem chodzili od wsi do wsi, od miasteczka do miasteczka. Różne historie opowiadali o tym co widzieli, co słyszeli i mieli dużo słuchaczy, na takich imprezach jak ta się pokazywali, i takim dziadem jestem ja...”


Pan Andrzej jest rzeźbiarzem, lutnikiem i pasjonatem starych instrumentów, odtwarza stare, historyczne instrumenty ludowe, których już nie można spotkać, nawet w muzeach (lirę korbową, na której grał, też sam odtworzył). Na kiermaszu można było obejrzeć te stare instrumenty i rzeźby Pana Andrzeja.
Innym, wszechstronnym artystą prezentującym się na kiermaszu był Pan Zygmunt Żak z Radomia – człowiek orkiestra, grał jednocześnie na gitarze, harmonijce ustnej i dzwoneczkach przyczepianych do butów. Poza tym prezentował bogate stoisko ze swoimi rzeźbami. Pan Zygmunt jest zarówno wszechstronnym muzykiem jak i rzeźbiarzem, rzeźbi nie tylko Chrystusy, Madonny, ale również żołnierzy rzymskich, muzykantów, diabły, anioły, różnego rodzaju ptaki, zwierzęta i wiele innych tematów.

Tegoroczny Kiermasz Wielkanocny był imprezą bardzo ciekawą i kolorową, można było obejrzeć wielkie bogactwo sztuki i rękodzieła ludowego, posłuchać muzyki ludowej, a także skosztować smakołyki z  różnych regionów Polski.

Sylwester Pietruszewski

 

 Galeria zdjęć z Kiermaszu Wielkanocnego

{ariprettyphoto moduleId="136"}