Na początek…

Już w latach 60-tych socjolog Marshall McLuhan zauważył, że świat staje się jedną, globalną, elektroniczną wioską. Do takiego wniosku doszedł analizując wszystkie, ówczesne środki masowego przekazu i komunikacji, które podlegały dynamicznemu rozwojowi wskutek rozwoju techniki i elektroniki. Dzisiaj jest uważany za wizjonera, żeby nie powiedzieć proroka, który przepowiedział erę Internetu.

Marshall McLuhan - globalna, elektroniczna  wioska W Polsce rozwój środków przekazu i komunikacji był zawsze bardzo ograniczony, nie było to na rękę komunistycznej władzy. W dzisiejszych czasach jest podobnie, pamiętają Państwo kilkakrotne, usilne  próby ocenzurowania Internetu, przez obecny rząd.

Jak na ironię, żyjemy wszyscy w globalnej, elektronicznej wiosce, ale ta nasza, Polska Wioska, jest gdzieś na uboczu tej globalnej, wskutek zaniedbywania przez kolejne rządy, chociażby na polu dostępu do Internetu, ale również oświaty, jest jakaś bardzo dziwna tendencja, aby zamieniać na wsiach szkoły na „Orliki”. Pamiętają Państwo, jak Generał „spawacz” w stanie wojennym zapalał światła: „zielone światło dla rolnictwa”, „zielone światło dla informatyzacji”, itd., itd. Jakoś nie wyszło to na dobre ani rolnictwu, ani informatyzacji, ani innym gałęziom gospodarki. Dzisiaj budowa szybkiego Internetu na Wsi Polskiej idzie tak samo pod górę, jak budowa autostrad.

Nie czekając na wielkie zmiany na wsi robione przez kolejne partie, rządy, zróbmy sami coś na polu włączania Polskiej Wioski to tego globalnego systemu nerwowego światowej komunikacji, na polu podnoszenia Polskiej Wsi z tego cywilizacyjnego zacofania.  Absolutnie nie o to chodzi, aby pójść za owczym pędem „postępu” i „dogonić Europę”. Unia Europejska rozwadnia i degraduje to, co w państwach narodowych najcenniejsze: tradycja, kultura, sztuka, szczególnie ta ludowa. Nie mówiąc o niemodnych dziś wartościach, jak niepodległość czy patriotyzm. Wprost przeciwnie, portal nasz powstał z nadzieją na  popularyzację polskiej sztuki ludowej, z nadzieją na uratowanie od zapomnienia polskiej tradycji, obyczajów, które nierozerwalnie wiążą się z Polską Wsią.

Oprócz wyżej wspomnianych celów, będziemy poruszali na swych „łamach” różne aspekty wsi, będziemy promować, czystą, piękną, ekologiczną wieś, z jej smaczną, zdrową, ekologiczną żywnością.


Zapraszamy Państwa do korzystania z portalu Wioska.pl i różnych form współpracy.

 


S.Pietruszewski
Redaktor naczelny